W naszych czasach dokonuje się fundamentalna transformacja biznesu i podejścia do obrotu nieruchomościami oraz w ogólności inwestycjami.
W wyniku informatyzacji i globalizacji transformacja ta zmienia radykalnie technikę obrotu i zarządzania nieruchomościami. Już obecnie główne znaczenie w obrocie nieruchomościami mają portale (serwisy) internetowe , zastępujące tablice ogłoszeń i Biura Nieruchomości , lokalizowane w śródmieściach przy najbardziej uczęszczanych ulicach. TO zaledwie początek procesu dostosowanie tej branży do dokonującej się transformacji biznesu i rewolucji informatycznej.
Prahalad i Krishihnan(2008) zdefiniowali dwa główne filary nowej ery innowacji, oddające dwie podstawowe wartości:
A Oznaczenie filaru N=1 Wartość stanowi doświadczenie pojedynczego konsumenta. Ogniskujemy uwagę na pojedynczym konsumencie i jego doświadczeniu w danym czasie. Jednostka ma centralną pozycję, ale wiedzę czerpiemy z bazy informacji i doświadczeń, a nie tylko z bazy jednej firmy.
B Oznaczenie filaru R=G Uwaga ogniskuje się na dostępie do zasobów a nie na własności zasobów. Chodzi o to, by mieć dostęp do zasobów innych firm, dostawców.
Ten transformowany obraz biznesu różni się radykalnie od tradycyjnego modelu, mającego źródło w epoce rewolucji przemysłowej i nadal stosowanego przez zarozumiałych menedżarów. Nazwiemy go modelem średniowiecznym, w którym fetyszem jest pieniądz sam w sobie, przeważa specjalizacja, począwszy od nauczania w szkole średniej; Prezesi firm zafascynowani władzą rządzą arogancko i samodzielnie w ograniczonym współdziałaniu przy zatajaniu kluczowych danych przed pokorną załogą.
W zakresie obrotu nieruchomościami napotykamy kilka nowych decydujących o powodzeniu wymgań:
A W realizacji filaru N=1:
elastyczność, czyli nastawienie na współtworzenie z Oferentami i Kupującymi nieruchomości.
jakość, koszty, doświadczenie , czyli ciągłe podnoszenie jakości, obniżanie kosztów – cen usług , a także coraz większe doświadczenie,
wspólne sieci, czyli współpracy z innymi firmami, także z branż pomocniczych, tak by zapewnić kompleksową obsługę
złożoność, zmiany są normalne, a stabilizacja jest zastanawiająca (zastój i zmęczenie – prowadzi do śmierci) Problemy są zlożone i zapewne nie przytrafią się dwie takie same sytuacje.
intefejsy klientów, musza być proste i intuicyjne. Mimo zlożoności problemów – portale i serwisy nieruchomości będą proste.
skalowalność, czyli dostosowanie do warunków lokalnych, zarówno przyrodniczych, demograficznych jak i kulturowych i poziomu rozwoju społeczności.
B W realizacji filaru R=G
dostęp do zasobów, czyli dostęp do baz nieruchomości globalnych kosztem udostępnienia swoich danych dla wiedzy innych.
szybkość , przede wszystkim należy działać szybko. , by nie przegapić premii za autorstwo, pierwszeństwo. Terminowość jest standardem.
skalowalność, czyli w przypadku świata R=G zatrudnianie wielu talentów, gromadzenie dużej liczby ofert i selektywne zlecanie pracy dla Agentów.
arbitraż innowacyjny , skupiamy uwagę na innowacjach. Źródłem innowacji są małe firm lub pojedyncze osoby w innych firmach. Zawsze i wszędzie i przede wszystkim dążymy do innowacji. Reszta to pochodna innowacji technologicznych i organizacyjnych, Dlatego zachęcamy klientów do wnoszenia innowacji do naszej platformy.
C realizacji łącznej N=1 i R=G
zapominanie i uczenie się, zapominamy o tradycyjnych podziałach: na firmy wytwórcze i usługowe, na pracowników fizycznych i umysłowych, na personel zarządzający i wykonujący, na oferentów i kupujących, na sofware i hardware , itd. … Uczymy się myśłeć wielowątkowo, wielobranżowo, wielo…, globalnie i przede wszystkim innowacyjnie, pomyślmy odwrotnie niż przewiduje tradycja
ruch społeczny nowy obraz biznesu jest po prostu ruchem społecznym. Obejmuje wszystkie dziedziny życia i każdego. Również zarządzanie na wszystkich szczeblach – teraz mamy „Firmę 2.0”, czyli współzarządzanie, gdzie pieniądze są celem drugorzędnym ponad podziałami społecznymi, kulturowymi, i innymi. Również obrót nieruchomościami i inwestycjami nie tylko materialnymi, ale obecnie dostępem do zasobów.
Niniejszy artykuł jest wstępem do cyklu o nowej erze w w obrocie nieruchomościami.
Leszek Chodor, Kielce, 16-12-2012
Literatura:
Prahalad C.K., Krishihnan M.S. (2008), The New Age of Innovation. Driving Co-cretaed Value through Global Networks , McGrawHill, 2008
Artykuł jest zagajeniem , chyba zbyt trudnym . Proszę o opinie w języku potocznym w odpowiedzi na pytanie: Jaki model Biura Nieruchomości jest obecnie potrzebny ? Jakie są Twoje oczekiwania ?